tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

OIL Sprawy Komisji Młodego Lekarza

Sprawy Komisji Młodego Lekarza

 

Konferencja naukowo-szkoleniowa ,,Wieczorynka" 05.10.2019r.

MATERIAŁY

 


Drodzy Młodzi Lekarze i Lekarze dentyści!

W dniu 10.03.2016 r. zakończono pierwszą część badania opinii lekarzy i lekarzy dentystów dotyczących różnych aspektów kształcenia specjalizacyjnego. Na chwilę obecną ankietę wypełniło prawie 2 700 młodych lekarzy. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim, którzy już wzięli w niej udział!
 
Bardzo zależy nam na uzyskaniu opinii od jak największej liczby osób. Będą one wykorzystywane w podejmowanych przez nasz samorząd działaniach na rzecz poprawy warunków kształcenia podyplomowego.
 
Poniżej znajduje się link do ankiety, która wciąż jest dostępna online. Jest to ankieta szczególna - udział jest możliwy tylko dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy nie ukończyli 35 lat. Jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż około 15 minut.
 
Link do ankiety w wersji on-line: http://www.ankiety.hipokrates.org/ankiety/389542/36/m/F/
Wyniki badania zostaną także udostępnione na stronie Ośrodka Studiów, Analiz Informacji Naczelnej Izby Lekarskiej, a najważniejsze wnioski zostaną opublikowane w Gazecie Lekarskiej.
 
Pamiętajmy o najważniejszych problemach młodych lekarzy w tym podnoszonych ostatnio w mediach rażąco niskich, coraz częściej nie akceptowalnych wynagrodzeń !
 
Michał Bulsa
Wiceprzewodniczący ds. lekarzy
Koło Młodego Lekarza
Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
 

 

KOLEŻANKI Z GDAŃSKA proszą o wsparcie !

Lekarze rezydenci nie zawsze są zatrudniani na warunkach zgodnych z prawem. Zdarza się, iż są im przydzielane czynności wychodzące poza zakres ich obowiązków. Rezydentów przydziela się do pracy w oddziałach nie realizujących programu specjalizacji, do pełnienia obowiązkowych dyżurów angażowani są zaś na podstawie umów cywilnoprawnych, co wpływa niekorzystnie na wysokość wynagrodzenia.
Dwie rezydentki toczą obecnie, pod patronatem OIL w Gdańsku, spór sądowy z pracodawcą, mający wyjaśnić w interesie wszystkich lekarzy rezydentów, czy pełnienie obowiązkowego dyżuru nie jest w przypadku rezydenta czasem pracy. Niestety wytoczenie sporu sądowego odbija się bardzo niekorzystne na ich warunkach pracy, rezydentki doświadczają ze strony pracodawcy wielu nacisków i upokorzeń. 
Ponieważ są to osoby, które wykazały się odwagą w interesie wszystkich młodych lekarzy, prosimy o przesyłanie na adres Redakcji ( strona@oilgdansk.pl) wyrazów wsparcia przez wszystkich lekarzy, dla których kwestia prawidłowości zatrudniania rezydentów nie jest sprawą obojętną. Obecnych i byłych rezydentów prosimy także o podzielenie się swoimi doświadczeniami w sporach z pracodawcami o prawidłowy przebieg rezydentury, szczególnie tych które zakończyły się sukcesem. Wsparcie i przedstawienie swojej historii na pewno pomoże rezydentkom poradzić sobie z trudną sytuacją, przetrwać naciski i dotrwać do końca procesu. Najciekawsze relacje, z zachowaniem anonimowości, opublikujemy.
Redakcja przekaże wszystkie Państwa maile dwóm walczącym rezydentkom.
więcej na:
http://www.oilgdansk.pl/pl/start/5133.html
Co sądzicie o tym wydarzeniu ? Czy powinniśmy idąc za przykładem pielęgniarek i położnych walczyć o godne wynagradzanie za pełnienie dyżurów medycznych ?

Czekamy na Wasze komentarze na naszym oficjalnym profilu na portalu facebooku.com:
https://www.facebook.com/KoloMlodegoLekarza
 


Zapraszamy do czytania najnowszego wydania VOX - MEDICI, w tym numerze spora ilość wiadomości poświęcona młodym lekarzom oraz działalności Koła Młodego Lekarza ORL w Szczecinie.

W tym numerze znajdziemy między innymi:
- artykuł Prezes ORL Magdy Wiśniewskiej poświęcony problematyce dyżurów medycznych sprawowanych przez lekarzy w trakcie szkolenia specjalizatyjnego w ramach rezydentury
- informacje na temat planowanych praktycznych szkoleń z USG, między innymi: Ultrasonografia dla Zaawansowanych oraz USG układu mięśniowo-szkieletowego szkolenie podstawowe. 
- relacje z II edycji Konferencji Prawo Medyczne w Praktyce
- relacje z Warsztatów "Insulinoterapia w praktyce lekarza rodzinnego - organizowanych wspólnie z Grupa Młodych Lekarzy Rodzinnych

 


Witajcie serdecznie !
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę przyznanych miejsc rezydenckich.

Lista województwa Zachodniopomorskiego: 
http://www.mz.gov.pl/…/pd…/0015/35160/ZACHODNIOPOMORSKIE.pdf

Listy z wszystkich województw:
http://www.mz.gov.pl/…/komunikat-ws.-rezydentur-przyznanych…

Koło Młodego Lekarza ORL w Szczecinie ze szczególną radością przyjmuje wzrost ilości miejsc rezydenckich.

Jakie są wasze opinie ? Jakaś specjalizacja wg. Was jest niedoceniana ? Jakaś faworyzowana ? Jakie są wasze komentarze w tej sprawie ? Zachęcamy do dyskusji na fanpage Koła Młodego Lekarza ORL w Szczecinie na portalu społecznościowym facebooku.comhttps://www.facebook.com/KoloMlodegoLekarza?ref=hl

 


 

Komisję ds. Kształcenia Podyplomowego Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Dziś przedstawiamy szkolenie: Prawa Lekarza a Prawa Pacjenta

Już w trakcie studiów medycznych dowiadujemy się, że lekarz musi być specjalistą w leczeniu ludzi ale także biegły w zakresie prawa medycznego. Wzrasta ilość roszczeń ze strony pacjentów. Warto zatem poznać prawa pacjenta ale także prawa jakie przysługują lekarzowi! 

Na szkoleniu wśród wielu spraw będzie poruszana interesująca kwestia klauzuli sumienia lekarza. Jakie są jej granice? Co należy zrobić odmawiając świadczeń ze względu na swoje sumienie? Jakie świadczeń można odmówić ze względu na klauzulę sumienia?

W trakcie szkolenia dowiemy się także, co grozi za złamanie praw pacjenta. Biorąc pod uwagę ustawowe usytuowanie rzecznika praw pacjenta, każdy lekarz powinien znać i z rozwagą je respektować.

Zapraszamy serdecznie w imieniu Komisji ds. Kształcenia Podyplomowego !

Link do rejestracji:

Lekarze - http://www.oil.szczecin.pl/konferencja/lekarze/105/prawa-lekarza-a-prawa-pacjenta

Lekarze dentyści - http://www.oil.szczecin.pl/konferencja/lekarze-dentysci/106/prawa-lekarza-dentysty-a-prawa-pacjenta

Wyczekujcie kolejnych newsów na facebooku oraz na stronie OIL zakładka Sprawy Koła Młodego Lekarza.

 


 

Miło nam poinformować, że Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie organizuję cała gamę szkoleń w ramach działalności Komisji ds. Kształcenia Podyplomowego. W najbliższych dniach będziemy Wam przedstawiać poszczególne szkolenia.

Dziś przedstawiamy szkolenie: Lekarz w sieci instytucji

Lekarze coraz częściej stają się obiektem kontroli różnych instytucji (Narodowy Fundusz Zdrowia, Państwa Inspekcja Sanitarnej , itp.). Jest to spowodowane działalnością lekarzy jako przedsiębiorców posiadających własne praktyki lekarskie. Dlatego warto już na początku kariery dowiedzieć się jak najwięcej o tych instytucjach. Jakie maja prawa? Do jakiego typu kontroli mają prawo? Czego nie mogą żądać od lekarza? Te i wiele innych ciekawych pytań znajdzie swoje odpowiedzi na przedstawionym szkoleniu.

Zapraszamy serdecznie w imieniu Komisji ds. Kształcenia Podyplomowego !

Link do rejestracji: http://www.oil.szczecin.pl/konferencja/lekarze/103/lekarz-w-sieci-instytucji

Wyczekujcie kolejnych newsów na facebooku oraz na stronie OIL zakładka Sprawy Koła Młodego Lekarza.