tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

OIL Sport, kultura i rekreacja Chór OIL Remedium XIII Międzynarodowy Konkurs Chóralny 19.09.-22.09.2019r.

XIII Międzynarodowy Konkurs Chóralny 19.09.-22.09.2019r.

 

Kolejny sukces chóru Remedium!

 

            Chór OIL Szczecin Remedium zakończył sezon artystyczny 2018/2019 udziałem  w koncecie chórów lekarskich podczas X Kongresu Polonii Medycznej połączonego z III Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich w Gdńsku. Natomiast po raz kolejny rozpoczął nowy sezon artystyczny  " z przytupem". Otóż na XIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym, który odbył się w dniach 19.09.-22.09.2019r.  w Rimini we Włoszech, startując w kategorii pieśń sakralna, zdobyliśmy brązowy dyplom. W konkursie brało udział, w 5 kategoriach, 16 zespołów:  z Rosji, Ukrainy, Czech, Słowacji, Łotwy, Indonezji, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Polski. Wiele z tych zespołów reprezentowało bardzo wysoki poziom. Grand Prix zdobył Akademicki Chór Uralskiego Uniwersytetu Federalnego z Jekaterynburga. Biorąc pod uwagę, że ów chór ma próby 3 razy w tygodniu, a nasz- 1 raz, to możemy być dumni z naszego osiągnięcia. Sukces ten osiągnęliśmy pod batutą Łukasza Popiałkiewicza,  bowiem nasz dyrygent, profesor Ryszard Handke, z przyczyn od niego niezależnych, nie mógł z nami pojechać do Włoch.

Będąc w Rimini mieliśmy okazję zwiedzić to istniejące od III wieku p.n.e.  miasto, w którym urodził się i został pochowany Federico Fellini, a do którego często nawiązywał w swoich filmach ( vide Amarcord). Nasze chóralne morsy mogły codziennie zażywać kąpieli w Adriatyku, ciesząc się, że temperatura wody w morzu była zdecydowanie wyższa od temperatury powietrza ( niestety pogoda nas nie rozpieszczała). Mielimy też okazję zwiedzić, założoną na szczycie Monte Titano, stolicę San Marino- państwa stanowiącego enklawę na obszarze Włoch, a której centrum historyczne zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dużo wrażeń dostarczyła nam wycieczka do Bolonii- miasta posiadającego najstarszy w Europie, a założony w 1088r. uniwersytet, miasta pełnego średniowiecznych i renesansowych budowli, miasta romańskich i gotyckich wież mieszkalnych, i arkad,  w którym parasolka nie jest potrzebna. Większość domów niezależnie od okresu, w którym została zbudowana posiada podcienia, dzięki którym, ani zbyt mocne słońce, ani deszcz, nie przeszkadzają piechurom.

Czy państwo wiedzą, że miastem partnerskim Bolonii jest m.in. Poznań?

Wisienką na torcie była wycieczka do Rawenny, dzięki której mieliśmy szansę obejrzeć 5 z 8 zabytków wczesnego chrześcijaństwa i mozaikarstwa, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare powiedzenie- tego się nie da opowiedzieć, to trzeba zobaczyć! jakże jest prawdziwe w tym przypadku. Żadna fotografia, film, obraz, nie oddają piękna i uroku mozaik z Rawenny! Jak można więc  wywnioskować,  poza przyjemnością śpiewania, bycie chórzystą  Remedium pozwala na przeżywanie wielu wspaniałych doznań artystycznych w doborowym towarzystwie.

Oczywiście nie spoczywamy na laurach. Przed nami jeszcze w tym roku koncerty muzyki sakralnej, no i cały sezon kolędowy.

 

A w przyszłym roku... może kolejny konkurs chóralny?