tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty Prezydium ORL

STANOWISKO Nr 4/2020/VIII w sprawie wynagradzania lekarzy i lekarzy dentystów w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych

2020-06-08 23:52 Marcin Czapp

STANOWISKO Nr  4/2020/VIII
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 6 maja 2020r.

w sprawie wynagradzania lekarzy i lekarzy dentystów w okresie podlegania obowiązkowej  kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych 

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie wyraża stanowczy sprzeciw wobec różnicowania w zależności od formy zatrudnienia wysokości zasiłku chorobowego wypłacanego lekarzom i lekarzom dentystom w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych w związku z podejrzeniem wystąpienia COVID-19.
Wprowadzony w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przepis art. 4c przyznaje lekarzowi lub lekarzowi dentyście zatrudnionemu w podmiocie leczniczym, w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym oraz w czasie niezdolności do pracy z powodu COVID-19 powstałej w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym, zasiłek chorobowy, którego miesięczny wymiar wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku obliczonej na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. 
W ocenie Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie powyższa regulacja nie zabezpiecza dostatecznie interesów lekarzy i lekarzy dentystów zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (tzw. kontraktach). W sytuacjach określonych we wskazanym wyżej przepisie prawa lekarze i lekarze dentyście zatrudnieni na umowie o pracę mają zagwarantowaną wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% wynagrodzenia, tymczasem w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych kwarantanna lub izolacja skutkuje w praktyce znacznym obniżeniem ich dochodów, jak nie całkowitym ich pozbawieniem. Lekarze i lekarze dentyści zatrudnieni na kontraktach podlegają bowiem dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, w związku z czym wielu z nich zasiłku chorobowego może nie otrzymać w ogóle lub w wysokości zdecydowanie niższej niż 100% ich dotychczasowego wynagrodzenia. W przypadku tych lekarzy i lekarzy dentystów podstawę wymiaru składek stanowi bowiem zdeklarowana kwota, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, co w konsekwencji oznacza, że 100% podstawy wymiaru składek, o której to kwocie mowa w art. 4c w/w ustawy, jest kwotą zwykle mniejszą niż rzeczywisty przychód z wykonywanych usług medycznych objętych kontraktem. 

 


W opinii Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w  Szczecinie każdy lekarz i lekarz dentysta wykonując swój zawód w czasie epidemii COVID-19 jest narażony na zwiększone ryzyko zakażenia, bez względu na formę zatrudnienia oraz fakt opłacania i wysokość opłacanych składek na ubezpieczenie chorobowe, w związku z czym każdy z nich powinien mieć  zagwarantowane prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% swojego wynagrodzenia. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby w tej konkretnej sytuacji różnicować lekarzy i lekarzy dentystów ze względu na formę ich zatrudnienia. 
Nadto konieczne jest wprowadzenie na podobnych zasadach odpowiedniego mechanizmu ochronnego dla lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących prywatne gabinety, którzy muszą wstrzymać przyjmowanie pacjentów z uwagi na podleganie obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, w sytuacji kiedy wynika to z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 przy wykonywaniu działalności leczniczej w ramach takiej praktyki lekarskiej. W tej sytuacji zasadnym byłoby przyznanie takim lekarzom i lekarzom dentystom zasiłku chorobowego w wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu lekarza specjalisty określonego w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1471 ze zm.). 
              W związku z powyższym w ocenie Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej                              w Szczecinie konieczna jest jak najszybsza nowelizacja przepisu art. 4c ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, gwarantująca wypłatę każdemu lekarzowi i lekarzowi dentyście (bez względu na formę jego zatrudnienia czy formę wykonywania działalności leczniczej) w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych z powodu COVID-19 zasiłku chorobowego w wysokości 100% wynagrodzenia lekarza lub lekarza dentysty.             

 

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej   Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie   w Szczecinie
dr n. med. Grzegorz Czajkowski   dr n. med. Magda Wiśniewska