tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty Prezydium ORL

STANOWISKO Nr 3/2018/VII w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty

2018-05-13 12:20 Marcin Czapp

STANOWISKO Nr 3/2018/VII

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie

z dnia 7 marca 2018r.

 

w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty

 

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, odnosząc się do przedstawionego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty wskazuje, co następuje.

 

Przesłany projekt zakłada w art. 4 zmianę ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, w tym w pkt 5 nowelizację art.  96a ww. ustawy polegającą m.in. na dodaniu ust. 8a do ww. przepisu. Jednostka ta miałaby przyjąć następujące brzmienie: Jeżeli na recepcie przepisano wyłącznie produkty lecznicze niepodlegające refundacji, zawierające w swoim składzie substancje psychotropowe z grup III-P i IV-P albo produkty lecznicze zawierające środki odurzające z grupy II-N określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii – osoba wystawiająca receptę, oprócz danych, o których mowa w ust. 1, zamieszcza na recepcie dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c.

W ocenie Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zastrzeżenie zamieszczania oprócz danych wskazanych  w ust. 1 również danych, o których mowa w tym samym ust. 1 w pkt 1 lit c stanowi niepotrzebne powtórzenie. Dane określone w ust. 1 pkt 1 lit c i tak będą bowiem zamieszczane z racji stosowania postanowień całego ust. 1. Z powyższego można wyciągnąć wniosek, iż drugie z zastrzeżeń miało dotyczyć innej jednostki redakcyjnej niż ust. 1.

 

Prezydium ORL w Szczecinie zwraca również uwagę na projektowany art. 96d ustawy Prawo farmaceutyczne, który zakłada przypisanie Narodowemu Funduszowi Zdrowia uprawnień do prowadzenia kontroli wystawiania recept obejmującej badanie i ocenę działań osoby wystawiającej receptę w zakresie: zgodności danych zamieszczonych na recepcie z prowadzoną dokumentacją medyczną oraz prawidłowości wystawienia recepty oraz zgodności jej wystawienia z przepisami prawa. Kontrola ta nie jest ograniczona do recept wystawianych na leki refundowane. W ocenie Prezydium ORL w Szczecinie powyższe stanowić może podstawę do nieuzasadnionej ingerencji NFZ w działalność podmiotów świadczących usługi zdrowotne prywatnie.

 

Prezydium ORL w Szczecinie negatywnie opiniuje art. 11 projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty ograniczający obowiązywanie do 31.12.2025 roku uprawnienia do wystawiania w postaci papierowej recept dla osoby wystawiającej – „pro auctore” oraz dla małżonka, wstępnego, zstępnego lub rodzeństwa osoby wystawiającej – „pro familiae” . Wystawianie po tej dacie - zgodnie z projektem ww. ustawy - wskazanych recept wyłącznie w postaci elektronicznej stanowić będzie znaczne utrudnienie dla lekarzy seniorów, którzy w większości wystawiają recepty tylko dla siebie i rodziny.

 

 

 

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie
dr n. med. Marleta Zienkiewicz dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler