tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty Prezydium ORL

STANOWISKO NR 2/2012/VI w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, przekazanego do konsultacji zewnętrznych w dniu 5 lipca 2012r.

2012-07-31 22:04 Marcin Czapp

STANOWISKO NR 2/2012/VI
PREZYDIUM OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dnia 25 lipca 2012r.

w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, przekazanego do konsultacji zewnętrznych w dniu 5 lipca 2012r.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie pozytywnie ocenia wydzielenie świadczeń periodontologicznych ze świadczeń chirurgii stomatologicznej. Umożliwienie zawierania przez NFZ oddzielnych kontraktów w zakresie świadczeń periodontologicznych niewątpliwie wpłynie na zwiększenie dostępności dla pacjentów do tego typu usług stomatologicznych.

W ocenie Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie nie znajduje uzasadnienia faktycznego i prawnego wprowadzenie do zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego wymogu zatrudniania przez gabinet stomatologiczny od 1 stycznia 2015r. wyłącznie asystentek i higienistek stomatologicznych. Z projektu rozporządzenia wynika, że od ww. terminu świadczeniodawca realizujący świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń stomatologicznych nie może zatrudniać pomocy dentystycznej.
Tymczasem obecnie brak jest przepisów powszechnie obowiązującego prawa, które ustalałyby zakres czynności i obowiązków przypisanych dla zawodu asystentki i higienistki stomatologicznej, a za pracę ww. osób odpowiada w dalszym ciągu lekarz, pod którego kierownictwem osoby te wykonują świadczenia.
Pominięcie od dnia 1 stycznia 2015r. pomocy dentystycznych jest nieuzasadnioną dyskryminacją tych osób, tym bardziej, że osoby zatrudnione na takim stanowisku u świadczeniodawców posiadają niejednokrotnie wieloletnią praktykę i doświadczenie zawodowe.
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zwraca również uwagę, iż osób posiadających kwalifikacje asystentek i higienistek stomatologicznych aktualnie na rynku usług medycznych jest niewiele.
Wobec braku uregulowań prawnych, które wskazałyby jednoznacznie, jaki jest zakres kompetencji, obowiązków i odpowiedzialności asystentek i higienistek stomatologicznych, zastąpienie pomocy dentystycznych asystentkami i higienistkami nie wpłynie na sytuację prawną i odpowiedzialność świadczeniodawcy wobec pacjenta i Narodowego Funduszu Zdrowia. W dalszym ciągu odpowiedzialność tą ponosił będzie wyłącznie lekarz dentysta, pod którego kierownictwem jest świadczona praca.
W związku z powyższym zasadnym jest pozostawienie do decyzji świadczeniodawcy, czy współpracować chce z pomocą dentystyczną, asystentką czy higienistą stomatologiczną.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie również negatywnie ocenia wprowadzenie od 1 stycznia 2013r. zapisu o konieczności posiadania przez świadczeniodawcę podczas udzielania świadczeń lampy bakteriobójczej. Tym bardziej powyższy zapis nie znajduje uzasadnienia prawnego
w kontekście obowiązującego od dnia 1 lipca 2012r. rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie

dr n. med. Maciej Górski dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler