tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty Prezydium ORL

APEL NR 1

2010-09-18 21:09 Marcin Czapp

APEL NR 1
PREZYDIUM OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dnia 8 września 2010r.


Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie apeluje do Naczelnej Rady Lekarskiej o dokonanie zmian w zapisach Regulaminu szczegółowego trybu postępowania w sprawach przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, wpisywania na listę członków okręgowej izby lekarskiej i wpisu do okręgowego rejestru lekarzy, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 104/97/II Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz prowadzenia rejestru lekarzy, w części dotyczącej treści załącznika Nr 18 do ww. Regulaminu.
Wskazany załącznik Nr 18 do ww. Regulaminu ustanawia wzór oświadczenia lekarza o zaprzestaniu wykonywania zawodu lekarza na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na czas nieokreślony, które to oświadczenie lekarz obowiązany jest złożyć Okręgowej Izbie Lekarskiej, której jest członkiem wraz z dokumentem uprawniającym do wykonywania zawodu (§ 14 ww. Regulaminu), jeśli zamierza zaprzestać wykonywania zawodu na czas nieokreślony.
W treści przedmiotowego oświadczenia zachodzi istotna sprzeczność z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a mianowicie z art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy, które to przepisy wprowadzają legalną definicję pojęcia ,wykonywanie zawodu lekarza" i pojęcia ,wykonywanie zawodu lekarza dentysty".
I tak, zgodnie z treścią art. 2 ust.1 ustawy: ,Wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich.", natomiast w świetle art. 2 ust. 2 ww. ustawy : ,Wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń określonych w ust. 1, w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych."
Z powyższych zapisów ustawy wynika jednoznacznie, iż ustawa o zawodach lekarza
i lekarza dentysty, spod pojęcia wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty nie wyłącza możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych oraz wydawania opinii i orzeczeń lekarskich w odniesieniu do osoby lekarza, jego małżonka i osób wstępnych i zstępnych w linii prostej pierwszego stopnia w warunkach ambulatoryjnych, nie różnicuje tym samym pacjentów lekarza. W świetle zapisów art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy, lekarz wykonując czynności, o którym mowa w ww. przepisach ustawy - wykonuje zawód lekarza bądź lekarza dentysty.
Tymczasem ze wzoru oświadczenia lekarza o zaprzestaniu wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na czas nieokreślony na obszarze RP stanowiącego załącznik
Nr 18 do Regulaminu szczegółowego trybu postępowania w sprawach przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, wpisywania na listę członków okręgowej izby lekarskiej i wpisu do okręgowego rejestru lekarzy, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 104/97/II Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 26 września 1997 r., wyraźnie wynika, iż przedmiotowa uchwała NRL dopuszcza możliwość wykonywania zawodu lekarza
w ograniczonym zakresie tj. pro familia i pro autore.
W opinii Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, w treści ww. oświadczenia stanowiącego załącznik nr 18 do ww. Regulaminu zachodzi istotna sprzeczność z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, która wymaga niezwłocznej zmiany.
Nie można przecież zapominać, iż o ile Naczelna Rada Lekarska posiada delegację ustawową do określenia szczegółowego trybu postępowania w sprawach przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty i prowadzenia rejestru lekarzy (art. 8 ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty), o tyle zgodnie z zasadami techniki prawodawczej, nie można zmienić przepisów aktu prawnego wyższej rangi, czyli w niniejszym przypadku uchwała Nr 104/97/II Naczelnej Rady Lekarskiej nie może zmienić treści przepisu art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
W związku z powyższym Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie wnioskuje o zmianę treści wzoru oświadczenia lekarza o zaprzestaniu wykonywania zawodu na czas nieokreślony na obszarze RP (zał. Nr 18 do Regulaminu), poprzez wykreślenie z jego treści zdania drugiego.
W konsekwencji dokonania wnioskowanej zmiany, Prezydium Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie apeluje również o zmianę zapisów stanowiska nr 82/05/IV Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 4 listopada 2005r. w sprawie interpretacji art. 10 ust. 3 ustawy z dnia
5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty w zakresie ustalania 5-letniego okresu niewykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, poprzez wpisanie do katalogu czynności, które przerywają bieg 5-letniego terminu nie wykonywania zawodu lekarza
i lekarza dentysty przypadku udzielania przez lekarza świadczeń zdrowotnych oraz wydawania opinii i orzeczeń lekarskich w odniesieniu do osoby lekarza, jego małżonka
i osób wstępnych i zstępnych w linii prostej pierwszego stopnia w warunkach ambulatoryjnych, jako czynności mieszczące się w ustawowym pojęciu ,wykonywania zawodu lekarza" i ,wykonywania zawodu lekarza dentysty".
Niniejszy apel jest wyrazem woli środowiska lekarzy zrzeszonych w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie, którzy co raz częściej zgłaszają potrzebę zmiany postanowień Regulaminu szczegółowego trybu postępowania w sprawach przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, wpisywania na listę członków okręgowej izby lekarskiej i wpisu do okręgowego rejestru lekarzy, w części dotyczącej uznania za wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty, również świadczeń zdrowotnych wykonywanych pro autore i pro familia.
Nie znajduje uzasadnienia faktycznego, jak i prawnego różnicowanie pracy lekarza na wykonywanie zawodu lekarza w sposób zarobkowy od wykonywania zawodu lekarza na rzecz samego lekarza i członków jego najbliższej rodziny, a tym samym uznania, iż tego rodzaju czynności nie mieszczą się pod pojęciem ,wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty".

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie

dr n. med. Maciej Górskidr n. med. Mariusz Pietrzak