tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty OZL

APEL NR 3/2019/VIII-Z do Ministra Zdrowia w sprawie konieczności wprowadzenia zmian do ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej

2019-04-14 21:20 Marcin Czapp

APEL NR 3/2019/VIII-Z

Okręgowego Zjazdu Lekarzy 
Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 6 kwietnia 2019 r.

do Ministra Zdrowia w sprawie konieczności wprowadzenia zmian do ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej


Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie apeluje do Ministra Zdrowia o wszczęcie prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie zmian do ustawy             z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 357 z późn. zm.).
Postulowane zmiany powinny dotyczyć art. 6 w/w ustawy i zawartej w tym przepisie definicji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, która to definicja jest na dzień dzisiejszy sformułowana w sposób niejasny i niezrozumiały, w szczególności w kontekście dokonywanych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wielu jej zmian.  
Obowiązująca definicja lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie daje bezpośredniej 
i konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy lekarze, którzy przed wejściem w życie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, bezterminowo i bezwarunkowo uzyskali uprawnienie do udzielania świadczeń POZ na podstawie art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustawy (Dz. U. z 2007 r., Nr 166, poz. 1172), zachowują to prawo i są lekarzami POZ w rozumieniu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. 
Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Szczecinie dodatkowo postuluje zagwarantowanie lekarzom pediatrom korzystającym z tzw. praw nabytych możliwości sprawowania opieki nad świadczeniobiorcami dorosłymi. Zważywszy na ich duże i długoletnie doświadczenie zawodowe w zakresie udzielania świadczeń POZ zarówno na rzecz dzieci jaki i dorosłych, brak jest racjonalnego uzasadnienia dla wprowadzonego ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej ograniczenia w zakresie sprawowania przez nich opieki nad świadczeniobiorcami wyłącznie do ukończenia przez nich 18 roku życia. Wskazanym również byłoby ustawowe uregulowanie kwestii dot. możliwości wystawiania przez lekarzy pediatrów będących lekarzami POZ recept pacjentom dorosłym w kontekście braku precyzyjnej relacji pojęciowej z przepisem art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej, który przewiduje możliwość sprawowania przez lekarzy pediatrów (wskazanych w ustawie) opieki nad świadczeniobiorcą wyłącznie do ukończenia przez tego świadczeniobiorcę 18 roku życia. 
Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej jest aktem prawnym, który z założenia ma                   w sposób kompleksowy regulować zagadnienia związane z udzielaniem tego rodzaju świadczeń zdrowotnych. W związku z powyższym apeluje się również, aby zapewnić – poprzez nowelizację tejże ustawy – kompleksowość przepisów dotyczących lekarskiego personelu medycznego, pod kątem kwalifikacji i uprawnień do udzielania świadczeń POZ. Nowelizacja ustawy winna wprowadzić do niej przejrzystą, zrozumiałą i kompleksową definicję lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, przy jednoczesnym zagwarantowaniu poszanowania tzw. praw nabytych lekarzy do udzielania świadczeń POZ oraz wprowadzić bezterminowo możliwość uzyskania statusu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej przez lekarzy internistów i pediatrów. 
                           

 

 

Sekretarz Okręgowego Zjazdu Lekarzy   Przewodniczący Okręgowego Zjazdu Lekarzy
OIL w Szczecinie   OIL w Szczecinie
Dr n. med. Grzegorz Czajkowski   lek. Wiesław Kupiński

 

wykonanie budżetu OIL w Szczecinie za 2018 r.