tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty OZL

APEL NR 2/2019/VIII-Z do Ministra Zdrowia w sprawie konieczności wprowadzenia zmian do ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty

2019-04-14 21:18 Marcin Czapp

APEL NR 2/2019/VIII-Z

Okręgowego Zjazdu Lekarzy 
Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 6 kwietnia 2019 r.

do Ministra Zdrowia w sprawie konieczności wprowadzenia zmian do ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty

Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie apeluje do Ministra Zdrowia o wszczęcie prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie zmian do ustawy           z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 697).
W kontekście wdrożonego w/w ustawą odchodzenia od papierowej formy wystawiania recept istotne znaczenie ma nowe brzmienie art. 95b ust. 2 pkt 2) ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 499), który to przepis przewiduje, że tradycyjna, papierowa forma recepty będzie mogła być stosowana m.in. w przypadku wystawiania recepty dla osoby wystawiającej („recepta pro auctore”) lub małżonka, wstępnego, zstępnego lub rodzeństwa osoby wystawiającej („recepta pro familiae”).  W myśl natomiast art. 11 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 697), możliwość wystawiania takich recept w formie pisemnej (zamiast w formie elektronicznej) ograniczona została sztywnym terminem, a mianowicie do dnia 31 grudnia 2025 r. Wystawianie po tej dacie recept „pro auctore” i „pro familiae” w formie papierowej będzie już niemożliwe. Od 1 stycznia 2026 r. recepty te będą mogły być wystawiane jedynie w formie elektronicznej, co niewątpliwie stanowić będzie znaczne utrudnienie dla lekarzy seniorów, którzy w większości wystawiają recepty tylko dla siebie i rodziny.    
Biorąc pod uwagę powyższe, postuluje się zmianę art. 11 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty, poprzez jego uchylenie, co byłoby jednoznaczne ze zniesieniem czasowego ograniczenia możliwości wystawiania recept „pro auctore” i „pro familiae” w formie papierowej. Ewentualnie, na wypadek nie uwzględnienia w/w apelu, postuluje się taką zmianę brzmienia przedmiotowego przepisu prawa, który owe ograniczenie czasowe uchyla względem lekarzy i lekarzy dentystów – Seniorów. 

 

Sekretarz Okręgowego Zjazdu Lekarzy   Przewodniczący Okręgowego Zjazdu Lekarzy
OIL w Szczecinie   OIL w Szczecinie
Dr n. med. Grzegorz Czajkowski   lek. Wiesław Kupiński