tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty OZL

Apel Nr 4/2016/VII do władz publicznych Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do zmiany przepisów dotyczących szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów

2016-04-11 21:28 Marcin Czapp

Apel Nr 4/2016/VII
Okręgowego Zjazdu Lekarzy
Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 9 kwietnia 2016r.

do władz publicznych Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do zmiany przepisów dotyczących szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów


           Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie apeluje do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Zdrowia o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do zmiany przepisów dotyczących szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów odbywanego,
w szczególności:
1. Zmiany ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty poprzez objęcie dyżurów medycznych pełnionych przez lekarzy rezydentów w ramach umów o pracę łączących ich z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne, przy zachowaniu odrębnych źródeł finansowania pracy wykonywanej w normalnych godzinach pracy oraz dyżurów medycznych. Powyższe pozwoli na objęcie dyżurów pełnionych przez ww. lekarzy przepisami regulującymi czas pracy pracowników medycznych, zawartymi w ustawie o działalności leczniczej. Proponowana zmiana wydaje się korzystna również z punktu widzenia odpowiedzialności za zdarzenia medyczne, która w przypadku lekarzy rezydentów powinna być ściśle związana
z łączącą lekarza z podmiotem szkolącym umową o pracę.
2. Zmiany art. 16i ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty poprzez jednoznaczne ustalenie, który z podmiotów prowadzący szkolenie specjalizacyjne, ponosi koszty dyżurów medycznych specjalizanta pełnionych w podmiocie prowadzącym staż kierunkowy. Proponujemy wprowadzenie obligatoryjnego wzoru umowy zawieranej między podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne a podmiotem prowadzącym staż kierunkowy. Przedmiotowa umowa powinna określać sposób rozliczania się obu podmiotów.
3. Określeniu minimalnego czasu stażu specjalizacyjnego, po upływie którego lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne mógłby pełnić samodzielne dyżury medyczne.
4. Dyżury, choć płatne oddzielnie, bezwzględnie powinny stanowić element programu specjalizacji.
Czas trwania dyżurów nie powinien być w żaden sposób ograniczany w programie specjalizacji. W tym zakresie powinny obowiązywać normy ogólne dot, dyżurów medycznych, a mianowicie czas trwania dyżuru w dni powszednie wynieść powinien 16 lub 17 godzin, w dni świąteczne 24 godziny.
Odpoczynek lekarza po dyżurze nie może powodować przedłużenia odbywania specjalizacji, powinien być zaliczony do czasu jej trwania.
Pełnienie dyżurów przez lekarzy rezydentów odbywać się powinno zgodnie kodeksem pracy.
5. Wprowadzenie zmiany formuły obowiązkowych kursów specjalizacyjnych poprzez dopuszczenie formy ich odbywania w ramach kursów e-learningowych.
6. Urealnienie we współpracy z konsultantami krajowymi i wojewódzkimi programów specjalizacyjnych, zwłaszcza w specjalizacjach zabiegowych.
7. Wprowadzenie wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji.
8. Zmianę art. 16ea ust. 3 i 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty poprzez rozszerzenie przypadków umożliwiających zmianę specjalizacji lub umożliwienie dodatkowo jednorazowej zmiany niezależnie od przyczyn.

W ocenie Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie podjęcie działań w powyższym zakresie poprawi znacznie warunki odbywania specjalizacji. Powyższe wpłynie na zmniejszenie emigracji zarobkowej młodych lekarzy do krajów, które proponują im korzystniejsze warunki pracy. Większe zainteresowanie wykonywaniem zawodu lekarza w Polsce w tym również odbywania przez nich specjalizacji przyczyni się do zmniejszenia istniejącej wśród specjalistów „luki pokoleniowej”.    

 

Sekretarz Okręgowego Zjazdu Lekarzy   Przewodniczący Okręgowego Zjazdu Lekarzy
OIL w Szczecinie   OIL w Szczecinie
dr n. med. Marleta Zienkiewicz   lek. Wiesław Kupiński