tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty OZL

APEL nr 1/2012/VI-Z do lekarzy, lekarzy dentystów będących świadczeniodawcami o wystąpienie do Narodowego Funduszu Zdrowia z pisemnym wnioskiem o zmianę warunków umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, polegającą na wykreśleniu z niej zapisów dotyc

2012-04-08 00:34 Marcin Czapp

APEL nr 1/2012/VI-Z
Okręgowego Zjazdu Lekarzy OIL w Szczecinie
z dnia 31 marca 2012r
.

do lekarzy, lekarzy dentystów będących świadczeniodawcami o wystąpienie do Narodowego Funduszu Zdrowia z pisemnym wnioskiem o zmianę warunków umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, polegającą na wykreśleniu z niej zapisów dotyczących kar umownych.


Na podstawie art. 24 pkt 1 w związku z art. 5 pkt 14 i 20 ustawy z dnia 02 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. Nr 219, poz. 1708),

Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie apeluje do koleżanek i kolegów lekarzy będących świadczeniodawcami o wystąpienie do NFZ z pisemnym wnioskiem o zmianę warunków umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, polegającą na wykreśleniu z niej zapisów dotyczących kar umownych, nakładanych na świadczeniodawców przez NFZ.
Podstawą prawną do wystąpienia z takim wnioskiem jest przepis § 43 ust. 1 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Kary umowne nakładane na świadczeniodawców przez Narodowy Fundusz Zdrowia między innymi za błędy przy wypisywaniu recept refundowanych, pozbawione są podstaw prawnych. Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie rekomenduje wszystkim świadczeniodawcom, którzy mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, aby wystąpili do Funduszu z pisemnym wnioskiem o zmianę warunków umowy, polegającą na wykreśleniu z niej zapisów dotyczących tych kar.

Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie rekomenduje, aby składanie takich wniosków odbyło się w jednym terminie, skoordynowanym z podobnymi działaniami podejmowanymi przez świadczeniodawców w całej Polsce, to jest w dniu
26 kwietnia 2012 roku.
Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie rekomenduje, aby treść wniosków była jednakowa i zgodna z wzorem opracowanym przez wszystkie organizacje lekarskie koordynujące te działania, a określonym w załączniku do niniejszego apelu.

Zapisy o karach umownych, jakie znajdują się w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej podpisywanych przez NFZ ze świadczeniodawcami dotyczą między innymi kar za „błędy” przy wypisywaniu recept, a są tam umieszczone na podstawie przepisów zawartych w § 29 - 31 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Wyżej wymienione przepisy są niezgodne z art. 92 ust.1 Konstytucji RP, bowiem Minister Zdrowia przekroczył delegację ustawową wydając ww. przepisy.
Z tych też względów Prezes NRL, zobowiązany przez Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy, złożył odpowiedni wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.
Z uwagi, zatem na brak podstaw prawnych do określenia kar umownych przez Ministra Zdrowia w Ogólnych Warunkach umów, uzasadniony jest wniosek świadczeniodawców o wykreślenie z zapisów umów postanowień o „karach umownych”, podpisywanych z NFZ.
Podstawą prawną do złożenia ww. wniosku przez świadczeniodawców jest § 43 ust.1 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, który stanowi:
„Każda ze stron umowy może w uzasadnionych przypadkach wnioskować na piśmie o zmianę warunków umowy”.
Natomiast z § 43 ust. 2 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wynika, iż w przypadku złożenia takiego wniosku „strony nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku podejmują czynności zmierzające do ustalenia nowych warunków umowy, chyba że strona umowy, do której skierowano wniosek, nie wyrazi zgody na zmianę warunków umowy i uzasadni swoje stanowisko na piśmie”.
Wykreślenie wadliwych postanowień o karach umownych dla świadczeniodawców jest tym bardziej konieczne, bowiem podobne kary nakładane za „błędy przy wypisywaniu recept refundowanych” – w odniesieniu do ogółu lekarzy zostały uchylone przez ustawodawcę w wyniku niedawnej nowelizacji ustawy z dnia 12 maja 2011r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.


Sekretarz Przewodniczący
Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowego Zjazdu Lekarzy
OIL w Szczecinie OIL w Szczecinie

dr n. med. Konrad Jarosz dr n. med. Magda Wiśniewska