tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty OZL

STANOWISKO wyrażające sprzeciw w ograniczaniu pielęgniarek i położnych w możliwości wykonywania przez nie zawodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

2011-04-01 21:14 Marcin Czapp

STANOWISKO

wyrażające sprzeciw w ograniczaniu pielęgniarek i położnych w możliwości wykonywania przez nie zawodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Po zapoznaniu się z projektem ustawy o działalności leczniczej, w zakresie w jakim przepisy ww. projektu wprowadzają zakaz zatrudniania pielęgniarek i położonych w zakładach opieki zdrowotnej na podstawie umów cywilnoprawnych, Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie wyraża sprzeciw przeciwko ograniczaniu pielęgniarek i położnych w możliwości wykonywania przez nie zawodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Nie można zapominać, iż zawód pielęgniarki i położnej, obok zawodu lekarza i lekarza dentysty jest zaliczany do tzw. „wolnych zawodów”, co oznacza swobodę w jego wykonywaniu, w tym również do prowadzenia przez nie działalności gospodarczej – indywidualnej praktyki pielęgniarskiej.
W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie wprowadzenie zakazu zatrudniania pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej na podstawie umów cywilnoprawnych narusza przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a mianowicie
art. 31 ust. 3 w związku z art. 65 ust. 1 Konstytucji RP.
Artykuł 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia podstawową zasadę, iż „Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.”. Jednocześnie art. 65 ust. 1 Konstytucji RP zapewnia każdemu obywatelowi wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Wyjątki oczywiście mogą określać przepisy ustaw szczególnych, jednakże przy zastosowaniu zasady wynikającej z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.
Zdaniem Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie powyższy warunek nie został spełniony, albowiem wprowadzenie zakazu zatrudniania pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej na podstawie umów cywilnoprawnych, stanowiący de facto ograniczenie w swobodzie prowadzenia przez nie działalności gospodarczej, nie znajduje jakiegokolwiek uzasadnienia prawnego, jak i faktycznego. Praca pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej na tzw. „kontraktach” w ramach indywidualnych praktyk pielęgniarskich i położnych nie zagraża bowiem ani bezpieczeństwu ani porządkowi publicznemu, jak i nie jest uzasadniona względami ochrony środowiska, zdrowia, moralności publicznej, a tym bardziej nie narusza wolności i praw innych osób.

Z tych też względów w ocenie Okręgowej Rady Lekarska w Szczecinie projekt ustawy o działalności leczniczej w części wprowadzającej zakaz pracy pielęgniarek i położnych na podstawie umów cywilnoprawnych w zakładach opieki zdrowotnej wymaga skreślenia.

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie
dr n. med. Maciej Górski dr n. med. Mariusz Pietrzak