tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty ORL

APEL Nr 4/2017/VII do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o podjęcie działań zmierzających do określenia profilu kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym jako ogólnoakademickiego

2018-01-13 13:39 Marcin Czapp

APEL Nr 4/2017/VII

Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie

z dnia 22 listopada 2017r.

 

do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o podjęcie działań zmierzających do
określenia profilu kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym jako ogólnoakademickiego

 

 

Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie apeluje do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o podjęcie działań zmierzających do zmiany rozporządzenia z dnia 9 maja 2012r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa (Dz.U. poz. 631 ze zm.) poprzez jednoznaczne określenie profilu kształcenia na kierunku lekarsko – dentystycznym jako profilu ogólnoakademickiego.

 

Choć Minister Zdrowia obniżył limity przyjęć kandydatów na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym to nadal podejmowane są próby tworzenia prywatnych/ niepublicznych szkół,
w których prowadzone może być kształcenie na kierunku lekarsko-dentystycznym.

 

Samorząd lekarski wielokrotnie w swoich stanowiskach wskazywał na brak właściwie prowadzonej polityki kadrowej dotyczącej lekarzy dentystów oraz rosnącą liczbę absolwentów stomatologii przewyższającą zapotrzebowanie na lekarzy dentystów, co znacznie utrudnia im wykonywanie zawodu. Wg danych Eurostat liczba lekarzy dentystów w Polsce w odniesieniu do liczby ludności jest znacznie większa niż w innych krajach Europy. Wartym podkreślenia jest fakt, że od wielu lat nie rozwiązano również problemu kształcenia specjalizacyjnego. Brak możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych powoduje, że maleje liczba lekarzy dentystów specjalistów w porównaniu do ogólnej liczby lekarzy dentystów w Polsce. Jest to jeden z przykładów chaosu związanego z funkcjonowaniem w Polsce zawodu lekarza dentysty.

 

W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie tworzenie niepublicznych/ prywatnych szkół należy ocenić negatywnie nie tylko w zakresie wzrostu liczby lekarzy dentystów, ale przede wszystkim w obawie o jakość kształcenia, które naszym zdaniem powinno odbywać się na uczelniach medycznych. A gwarantem tego powinien być właśnie profil ogólnoakademicki studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. I choć studia na kierunku lekarskim od roku akademickiego 2017/2018 mają już określony profil ogólnoakademicki, niestety nadal nie został uregulowany profil studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Wprowadzenie również tego profilu na kierunku lekarsko-dentystycznym wpłynie korzystnie na kształcenie, które w jeszcze większym stopniu skupiać się będzie na zdobywaniu przez studentów pogłębionej wiedzy. W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie nadanie studiom na kierunku lekarsko-dentystycznym profilu ogólnoakademickiego uniemożliwiłoby także powstawanie niepublicznych/ prywatnych szkół. Niewątpliwie argumenty, którymi uzasadniano decyzję o zmianie profilu studiów na kierunku lekarskim z profilu praktycznego na profil ogólnoakademicki można z powodzeniem odnieść także do kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym. I choć kształcenie na kierunku lekarsko-dentystycznym zawiera w sobie elementy charakterystyczne dla profilu praktycznego, to przewaga zajęć służących nabywaniu przez studenta pogłębionej wiedzy oraz prowadzenia badań naukowych determinują konieczność dokonania zmiany profilu tych studiów na profil ogólnoakademicki.

 

Z postulatem podjęcia działań zmierzających do jednoznacznego określenia profilu kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym jako ogólnoakademicki występowali już uczestnicy XIX Konferencji Okrągłego Stołu Nałęczów–Warszawa jaka odbyła się w dniach 24-25 kwietnia 2017r. - dziekani wydziałów lekarsko-dentystycznych, kierownicy klinik, katedr i zakładów uniwersytetów medycznych z całej Polski, konsultanci krajowi oraz przedstawiciele NRL.

 

Dodatkowo wartym podkreślenia jest również fakt, że większość obowiązujących regulacji prawnych jest tożsama dla zawodów lekarza i lekarza dentysty

W związku z powyższym w opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zmiana w przedmiotowym zakresie wydaje się konieczna. Dlatego apelujemy do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nowelizację rozporządzenia z dnia 9 maja 2012r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa (Dz.U. poz. 631 ze zm.) poprzez jednoznaczne określenie w nim profilu kształcenia na kierunku lekarsko – dentystycznym jako profilu ogólnoakademickiego.

 

 

 

Z-ca Sekretarza Okręgowej Rady Lekarskiej   Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie   w Szczecinie
lek. Michał Bielewicz   dr n. med. Magda Wiśniewska