tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty ORL

APEL NR 4/2012/VI

2012-12-06 22:56 Marcin Czapp

APEL NR 4/2012/VI
Okręgowej Rady Lekarskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 21 listopada 2012r.
do Prezesa Narodowego Fundusz Zdrowia

W związku z informacjami uzyskanymi od członków samorządu Okręgowa Rada Lekarska
w Szczecinie apeluje do Prezesa Narodowego Fundusz Zdrowia o zaprzestanie działań mających na celu pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej lekarzy i lekarzy dentystów za rzekomo bezprawne wystawianie recept na leki refundowane w okresie 1 lipca 2012r. do 30 września 2012r.
Do Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie zgłaszają się licznie lekarze, którzy otrzymują
z Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie pismo datowane na 12 listopada 2012r. przesyłające lekarzom zestawienie recept na leki refundowane, które zostały przez nich wystawione w okresie 1 lipca 2012r. do 30 września 2012r. oraz wzywające lekarzy do złożenia wyjaśnień do NFZ w terminie 14 dni od dana otrzymania ww. pisma. Pismo to kierowane jest do lekarzy i lekarzy dentystów, którzy nie podpisali aneksu do umowy na refundację leków, wobec czego umowy te wygasły z dniem 30.06.2012r. Jak wynika także z powyższego pisma ZOW NFZ w Szczecinie lekarze wystawiając receptę pacjentom ubezpieczonym ww. okresie, działali zdaniem ZOW NFZ na szkodę Funduszu, a kwoty wydatkowane przez Fundusz na refundację leków Fundusz uznaje za nienależną refundację.
W związku z powyższym nie mogąc zgodzić się ze stanowiskiem NFZ, ORL w Szczecinie apeluje do Pani Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia o zaniechanie powyższych działań wobec lekarzy i lekarzy dentystów, biorąc pod uwagę przede wszystkim fakt, że zastrzeżenia Funduszu dotyczą okresu, w którym prowadzone były negocjacje ze środowiskiem lekarskim, a dotyczące ostatecznej treści umowy na refundację leków. Powszechnie zaś wiadomym jest, że okres negocjacji jest stanem niepewności, co do konstrukcji prawnych wypracowanych w czasie ich prowadzenia. Ponadto lekarze i lekarze dentyści wielokrotnie zapewniani byli, że NFZ w pierwszym okresie stosowania nowych zasad refundacji i obowiązywania nowych umów odstąpi od sankcji względem lekarzy i lekarzy dentystów.
Niezrozumiałym i kuriozalnym jest także zarzut, iż kwoty refundacji leków wystawione przez lekarzy w ww. okresie są zdaniem Funduszu nienależną refundacją, a Fundusz poniósł z tego tytułu szkodę majątkową. Nie ulega wątpliwości, iż z informacji uzyskanych od koleżanek i kolegów lekarzy wynika, że NFZ nie kwestionuje prawa pacjentów do refundacji leków, należnej im w świetle przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jako osób ubezpieczonym. Trudno, zatem wykazać szkodę po stronie NFZ w sytuacji, gdy istnieje uzasadnienie medyczne do ordynacji danego leku, a pacjent jest osobą ubezpieczoną.
Dodatkowo zastanawiającym jest, że większość koleżanek i kolegów lekarzy w ww. okresie wypisywała leki pacjentom ubezpieczonym nie wskazując poziomu ich refundacji, a poziom ten prawdopodobnie wskazywali farmaceuci realizując recepty. Przepis, bowiem § 16 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 w sprawie recept lekarskich umożliwia farmaceucie zrealizowanie recepty, która nie zawiera m.in. danych o poziomie odpłatności leku i wydanie leku pacjentowi, jednakże za najwyższą odpłatnością dla danego leku określoną w wykazie leków refundowanych. Przy czym przepis § 16 ww. rozporządzenia ustanawia prawo dla farmaceuty do zrealizowania takiej recepty, nie nakłada zaś nań takiego obowiązku. Ponadto, co istotne, realizacja uprawnienia farmaceuty z § 16 rozporządzenia odbywa się niezależnie od woli i wiedzy lekarza, który wystawił receptę. Innymi słowy określenie poziomu odpłatności leku i sama refundacja odbywała się bez udziału lekarzy.
Należy również podkreślić brak działań po stronie Funduszu mających na celu uszczelnienie systemu refundacji leków poprzez blokadę w systemie realizacji recept na leki refundowane wystawionych przez lekarzy nieposiadających od 1 lipca 2012r. stosownej umowy. Jak wynika bowiem z informacji posiadanej przez ORL w Szczecinie takowe działania Fundusz podjął dopiero w październiku br., czyli po bez mała trzech miesiącach od dnia wejścia w życie nowych umów na refundacje leków.
Mając nadzieję, że powyżej przedstawione argumenty natury faktycznej oraz prawnej znajdą zrozumienie w ocenie sytuacji dokonywanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie apeluje o zaniechanie działań względem lekarzy przedstawionych w niniejszym apelu i nie wyciąganie konsekwencji finansowych wobec członków samorządu lekarskiego, jako pozbawionych podstaw prawnych.

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie

dr n. med. Maciej Górski dr n. med. Mariusz Pietrzak