tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty ORL

STANOWISKO Okręgowej Rady Lekarskiej OIL w Szczecinie z dnia 26 pa¼dziernika 2011r.

2012-02-26 21:40 Marcin Czapp

STANOWISKO
Okręgowej Rady Lekarskiej OIL w Szczecinie
z dnia 26 października 2011r.

w sprawie ustawy refundacyjnej


W związku ze zbliżającym się wejściem w życie większości przepisów ustawy z dnia 12 maja 2011r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. nr 122 poz. 696), Okręgowa Rada Lekarska OIL w Szczecinie wyraża ogromnie zaniepokojenie.
Tutejsza Rada wyraża kategoryczny sprzeciw zapisom ww. ustawy nakładającym na lekarzy obowiązek weryfikacji uprawnień pacjenta przy wypisywaniu recept refundowanych oraz obciążającym lekarzy kosztami refundacji leków w przypadku błędów formalnych popełnionych przy ich wystawianiu.
Obowiązkiem lekarza jest udzielanie świadczeń zdrowotnych i ordynowanie leków
w każdej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Weryfikacja przez lekarza uprawnień osoby, której wypisywana jest recepta refundowana wykracza poza zakres jego obowiązków, których to katalog zawiera ustawa z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Nie do przyjęcia jest zatem przerzucanie odpowiedzialności na lekarzy w przypadku niewłaściwie dokonanej oceny posiadania przez pacjenta ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Szczególnie trudna jest weryfikacja uprawnień pacjenta w sytuacji braku na rynku usług medycznych kart ubezpieczenia, których obowiązek wydania nałożyła 7 lat temu ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Tym samym aktualnie obowiązuje ogromna liczba dokumentów, które potwierdzają ubezpieczenie i opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, co znacznie utrudnia weryfikację uprawnień pacjenta.
W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie weryfikacja uprawnień winna należeć wyłącznie do ubezpieczyciela, a refundacja kosztu zakupu leków przez pacjenta winna odbywać się bezpośrednio przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dodatkowo za nie do przyjęcia należy uznać przepisy ustawy refundacyjnej, które kumulują kilka sankcji nakładanych na lekarzy, w sytuacji popełnienia przez lekarza jednego błędu formalnego przy wystawianiu recepty refundowanej pacjentowi. Jak wynika z treści art. 48 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, w przypadku nienależnej refundacji leku bądź wyrobu medycznego, na lekarza zostanie nałożona przez NFZ kara umowna. Ponadto lekarz będzie zobowiązany do zwrotu NFZ równowartości kwoty nienależnej refundacji wraz
z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia dokonania refundacji. Mimo, iż lekarz podwójnie zostanie ukarany za popełnienie wątpliwych w ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie przewinień i poniesie znaczne koszty finansowe, to ustawodawca wprowadza kolejne sankcje w postaci natychmiastowego rozwiązania umowy oraz niemożliwości podpisania kolejnej umowy z lekarzem przez okres jednego roku lub trzech lat.
Za argumentacją Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, iż weryfikacja uprawnień pacjenta do wystawiania recepty na lek refundowany nie należy do obowiązków i czynności zawodowych lekarza, przemawia także stanowisko zakładów i towarzystw ubezpieczeń, które zawierają z lekarzami umowy ubezpieczenia OC. W ich opinii w ramach posiadanego przez lekarza ubezpieczenia OC nie mieszczą się zarówno kary umowne nakładane przez NFZ, jak i zwrot kosztów niezasadnej refundacji leków, albowiem nie należą do czynności zawodowych lekarza, o których stanowi ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
W świetle powyższych uwag, do czasu wprowadzenia stosownych zmian do ustawy
o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie rozważa celowość podpisywania przez lekarzy z Narodowym Funduszem Zdrowia umów upoważniających do wystawiania recept refundowanych.

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie

dr n. med. Maciej Górski dr n. med. Mariusz Pietrzak