tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Akcja protestacyjna

Sytuacja w Regionie Śląskim OZZL na dzień 5.IV.2006 godz. 16.00

2006-04-07 10:42 Marcin Czapp
Proszę o raport z innych regionów oraz PODKARPACIA – wszyscy o to pytaja!!!!!
Sytuacja w Regionie Śląskim OZZL na dzień 5.IV.2006 godz. 16.00
  • Wg informacji Urzędu Marszałkowskiego WSZYSTKIE ponad 60 szpitali i placówek ochrony zdrowia podległych urzędowi marszałkowskiemu w tym 9 olbrzymich szpitali wojewódzkich pracuje jak w soboty i niedziele! W moim szpitalu WSZYSCY LEKARZE i cały inny personel idzie na urlop. 3 lekarzy (docent + 2 profesorów), będą egzaminować lekarzy (specjalizacja II st. Choroby wewnętrzne) na urlopie, bo nam ich szkoda -- à tych zestresowanych lekarzy.
  • Wg informacji Prezesa Śląskiej Izby Lekarskiej w dniu wczorajszym Pani Rektor Śląskiej Akademii Medycznej stwierdziła, że w pełni popiera protest środowiska lekarskiego i ogłosiła dzień rektorski w dniu 7 kwietnia – studenci i nauczyciele akademiccy maja wolne.
  • Wg informacji ZR Śląskiego z 17 miast: oprócz szpitali wszystkie poradnie (publiczne i niepubliczne ZOZ-y) będą w nich zamknięte za wyjątkiem 1-2 pełniących ostre dyżury, w większości szpitali dyrektorzy szpitali – lekarze biorą urlop na żądanie
  • W dwóch dużych placówkach dyrektorzy wydali polecenie powiadomienia telefonicznego pacjentów z różnych części Polski (w jednym około 500 pacjentów) aby nie przyjeżdżali w piątek do poradni specjalistycznych bo są zamknięte.
  • W ciągu ostatnich 3 dni powstały 3 duże oddziały OZZL i przybyło około 350 członków.
  • Lekarze na zebraniach w dziesiątkach szpitali żądają STRAJKU GENERALKNEGO NA POCZ¡TEK TYGODNIOWEGO ale w wielu organizacje związkowe jeszcze nawet nie wszczęły sporu zbiorowego! Może dlatego ze rozmawiają z innymi związkami zwłaszcza z pielęgniarkami o wspólnym wszczęciu sporu zbiorowego (trudne rozmowy ale łatwiej zrobić strajk).
  • Lekarze apelują do pozostałego personelu o przygotowanie się do przeżycia 1-2 tygodni bez pieniędzy np. w końcu maja w czasie debaty sejmowej o służbie zdrowia (za strajk nie przysługuje wynagrodzenie).
  • Są wyznaczone szpitale i poradnie do których przyjadą w piątek rano ekipy TVN, Polsat i TVP3
  • Reprezentacja OZZL i Śląskiej Izby Lekarskiej z jej prezesem (skromna! – 1 autobus – są jeszcze wolne miejsca!) jedzie z Solidarnością (tylko Solidarność Śląska dostała zgodę) na demonstrację pod Sejmem RP w Warszawie – wyjazd 6.30 z Katowic spod siedziby Izby Lekarskiej – ul. Grażyńskiego 49a Katowice.
Dziękuję za plakaty i plakietki ALE MAM O WIELE ZA MA£O -- à potrzeba jeszcze około 5000 plakatów i mnóstwo flag + innych materiałów – czy jest możliwe dosłanie większej ilości – w środę 12 kwietnia jest zebranie Zarządu regionu, który liczy 85 osób! Następne zebranie jest 2 tygodnie później. Wczoraj przyjeżdżali lekarze po plakaty nawet z miejscowości odległych o 50 – 70 km. Jutro „ekipy lekarsko-pielęgniarskie” plakatują dwa szpitale i poradnie.
HAS£O LEKARZY REGIONU ŚL¡SKIEGO -- à CHCEMY ZARABIAÆ ŚREDNI¡ KRAJOW¡ JUŻ TERAZ! LEKARZE! (takie będą napisy na wejściach do wielu szpitali) – nie ściągnięte po piątku. Jest ZA MA£O sporów zbiorowych -- à ale trwa ich wszczynanie i liczymy ilu nas jest w OZZL (około 4000 chyba).
BARDZO WAŻNE: na plakatach DOŚÆ WYZYSKU w niektórych szpitalach lekarze włącznie z ordynatorami postanowili nalepić (w moim już to część zrobiła dzisiaj) swoje ostatnie kwitki z wypłaty: zamazane na czarno nazwisko i PESEL + napis na kwitku np. ORDYNATOR 30 lat pracy albo specjalista chirurg 20 lat pracy etc. i wzięta w kółko rubryka DO WYP£ATY! Pielęgniarki zalepiają szpital swoimi kwitkami. HAS£O LEKARZY: dzisiaj kwitki jutro wypowiedzenia albo GOODBUY POLAND!
NASTĘPNE HAS£A Z PLAKATÓW:
Lekarz specjalista – 6.50 zł/godz.
Pielęgniarka – 5 zł/godz.
„Dobremu lekarzowi naród nie da zginąć. A po cholerę wydawać pieniądze na nieudaczników!”
Józef Stalin 1952
„Nie ma żadnej szansy, żeby lekarz zarabiał średnią krajową”
Bolesław Piecha 2006 (wiceminister zdrowia)
To wypowiedz p. Piechy dla TV regionalnej (TVP) w dniu 1.04.2006 na Zjeździe Śląskiej Izby Lekarskiej,
PROPONUJE ZROBIC COS PODOBNEGO WSZEDZIE!
Dziennikarze byli wczoraj w Czechach (w szpitalach w Cieszynie, Czeskim Cieszynie i Trinec) - à napisali, że tam lekarz średnio zarabia 5400 zł i pytają czemu na Śląsku zarabia 4 razy mniej? Teraz jeżdżą po szkołach językowych (w moim mieście tzn. Tychach są kursy dla lekarzy i pielęgniarek w j. szwedzkim, angielskim, niemieckim, duńskim i otwiera się następny kurs j. hiszpański) --- pytają ile lekarzy i pielęgniarek uczy się tych języków.
Maciej Niwiński
P-cu ZR Śląskiego OZZL