tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

OIL Aktualności Oświadczenie Prezesa ORL na reakcję części osób odnoszącą się do wypowiedzi Prof. M. Parczewskiego w Radiu ZET

Oświadczenie Prezesa ORL na reakcję części osób odnoszącą się do wypowiedzi Prof. M. Parczewskiego w Radiu ZET

dodano 16 maja 2021

Oświadczenie Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie  na reakcję części osób odnoszącą do wypowiedzi prof. dr hab. n. med. Miłosza Parczewskiego w Radiu Zet w dniu 14 maja 2021 r.

      Wyrażam głębokie zaniepokojenie docierającymi do Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie informacjami dotyczącymi przejawów agresji skierowanych przeciwko prof. dr hab. n. med. Miłoszowi Parczewskiemu i jego rodzinie po piątkowej wypowiedzi Pana Profesora w rozmowie z reporterem Radia Zet dotyczącej sytuacji związanej z COVID-19.

     Słowa Pana Profesora Miłosza Parczewskiego co prawda mogły wywołać wśród części Polaków oburzenie, jednak jestem głęboko przekonana, że wypowiedziane one były w trosce o polskie społeczeństwo i zapobieżenie kolejnym zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.

     Nie odnosząc się do treści wypowiedzi Pana Profesora pragnę podkreślić, że  każdy obywatel, także profesor nauk medycznych i niekwestionowany autorytet w dziedzinie chorób zakaźnych, ma prawo wyrażać swoje poglądy, nawet wówczas, kiedy powodują społeczne niezadowolenie. Powyższe gwarantuje art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, który każdemu zapewnia wolność wyrażania swoich poglądów.

     Potępiam wszelkie aktualne działania mające na celu zdyskredytowanie Pana Profesora Miłosza Parczewskiego w oczach opinii publicznej i wyrażam stanowczy sprzeciw wobec wszelkich aktów agresji i hejtu skierowanych wobec Pana Profesora i członków jego rodziny.

     Koronawirus stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, dlatego aktualnie jedynym skutecznym działaniem przerywającym łańcuch zakażeń jest właśnie zaszczepienie jak największej liczby osób w celu osiągnięcia tzw. odporności stadnej. W obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce szczepienie oceniać można zatem w kategoriach obowiązku obywatelskiego, potwierdzającego solidarność wszystkich Polaków. 

16.05.2021r.

                                                                   dr n. med. Magda Wiśniewska
                                                                  Prezes ORL w Szczecinie
                                                       

« wróć do listy wszystkich aktualności