tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

OIL Aktualności List Prezes ORL w Szczecinie Magdy Wiśniewskiej

List Prezes ORL w Szczecinie Magdy Wiśniewskiej

dodano 10 kwietnia 2020

Szanowne Koleżanki i Koledzy
Lekarze i Lekarze Dentyści

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy w związku z epidemią COVID-19  jest trudna dla każdego z nas. Wszyscy działamy na pierwszej linii frontu walki z epidemią i jesteśmy grupą zawodową najbardziej narażoną na jej skutki. Wielu  z nas okoliczności zmusiły nawet do zawieszenia  przyjmowania pacjentów. Czas ten niewątpliwie wymaga od nas trudnych decyzji.

Zapewniam Was, że Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie  nieustannie podejmuje działania i inicjatywy w interesie środowiska lekarskiego, o których na bieżąco informujemy na naszej stronie internetowej w zakładkach KORONAWIRUS. Gorąco zachęcam do częstych wizyt na stronie OIL w Szczecinie!!

Radcy prawni naszej Izby są do dyspozycji każdego, kto ma pytania i problemy natury prawnej związane z wykonywaniem zawodu lekarza i lekarza dentysty w czasie pandemii  i nie tylko. Ponadto Adwokaci z OIA w Szczecinie również służą bezpłatną pomocą prawną (lista tych adwokatów na naszej stronie)

Wiemy również, że dla wielu z nas aktualne warunki pracy mogą być źródłem olbrzymiego stresu. Dlatego potrzebne jest wsparcie psychologiczne. Dzięki inicjatywie psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów z Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM w Szczecinie możliwe są dla Was takie porady w postaci telekonsultacji. Bezpłatna pomoc psychologiczna uruchomiona została on-line również przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne O/Szczecin. Dane teleadresowe osób deklarujących pomoc opublikowaliśmy na naszej stronie.

Osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej Izba deklaruje wsparcie socjalne. Zbieramy informacje o samotnych lekarzach i lekarzach dentystach Seniorach, którzy w tym trudnym czasie potrzebują również naszego wsparcia, i to w każdym aspekcie życia.

Odpowiadając na potrzeby lekarzy i lekarzy dentystów wynikające ze stanu epidemii, Prezydium NRL podjęło uchwałę w sprawie utworzenia funduszu celowego przeznaczonego na wsparcie dla lekarzy i lekarzy dentystów oraz ich rodzin, niezależnie od tego, której Izby lekarz jest członkiem. Środki przeznaczone z tego funduszu mają przede wszystkim być przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej dla potrzebujących lekarzy i lekarzy dentystów. W najbliższych dniach Naczelna Izba Lekarska przy wsparciu izb okręgowych podejmie w tym zakresie konkretne działania mające na celu ich dystrybucję. Jak tylko otrzymamy pierwsze dostawy środków ochrony indywidualnej, niezwłocznie przystąpimy do ich rozdziału, o czym na pewno będziemy na bieżąco informować na stronie internetowej OIL w Szczecinie i za pośrednictwem newslettera.

Wiemy, jak bardzo jako medycy jesteśmy narażeni na ewentualne zakażenie. Wielu z nas mieszka w domu z małymi dziećmi czy rodzicami w podeszłym wieku, niejednokrotnie obciążonymi różnymi schorzeniami. Każdemu z nas przy powrocie z pracy towarzyszy niepokój o najbliższych. Wielu z nas chroniąc rodzinę wolałoby choćby czasowo wyprowadzić się z domu i po dyżurach nie wracać do rodzin. Dlatego OIL w Szczecinie zainicjowała akcję „Mieszkanie dla Lekarzy”. Wystąpiliśmy z apelem do Prezydenta Miasta Szczecin, Rektorów Wyższych Uczelni, właścicieli hoteli i pensjonatów oraz ludzi dobrej woli o bezpłatnie lub za symboliczną opłatą udostępnienie pokoi lub mieszkań  Aktualnie dysponujemy już sporą bazą takich lokali, kilku Kolegów już skorzystało z tej opcji; zbieramy też ciągle informacje w tym zakresie. Będziemy starali się pomóc każdemu lekarzowi, który zgłosi nam taką potrzebę.

Skierowaliśmy również apel do ludzi dobrej woli  o pomoc medykom w czynnościach dnia codziennego. Wiemy bowiem, że dziś niejeden lekarz niosący pomoc chorym, sam potrzebuje wsparcia w takich codziennych czynnościach jak zrobienie zakupów, opieka nad dziećmi i pomoc w lekcjach, opieka nad zwierzętami. Mamy już grupę chętnych wolontariuszy, którzy czekają na sygnał od Was.

Nie zostawiliśmy samych również tych Kolegów, którzy pracują tylko w swoich indywidualnych praktykach. Przez to niestety nie mogą zaopatrywać się swobodnie w środki ochrony indywidualnej i często musieli zawiesić funkcjonowanie swoich gabinetów. Prowadzimy w ich imieniu rozmowy z NFZ mające ułatwić im funkcjonowanie w tym trudnym czasie.

O wszystkich naszych działaniach na bieżąco informujemy na naszej stronie internetowej oraz newsletterem.

A ponieważ przed nami święta Wielkiej Nocy, to z tej okazji życzę Wam, Koleżanki i Koledzy, dużo zdrowia, spokoju i rodzinnej atmosfery przy wielkanocnym stole (ale pamiętajmy, tylko w gronie najbliższych domowników). Wierzę głęboko, że największe zagrożenie wkrótce minie, a my będziemy po tym wszystkim silniejsi.

Z koleżeńskim pozdrowieniem.

Magda Wiśniewska
Prezes ORL w Szczecinie

« wróć do listy wszystkich aktualności