tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty ORL

STANOWISKO NR 9/2016/VII w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie

2016-12-04 16:59 Marcin Czapp

STANOWISKO NR 9/2016/VII
OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dnia 21 września 2016r

w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie


W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie propozycje zawarte w obywatelskim projekcie ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie znacznie liberalizują warunki przerywania ciąży i dostępu do środków antykoncepcyjnych, dotykając głównie kwestii światopoglądowych i moralnych, które każdy winien ocenić indywidualnie.
Zdaniem Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie należy zachować aktualne rozwiązania zawarte
w obowiązującej ustawie z dnia 7 stycznia 1993r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, które są efektem kompromisu wypracowanego przez wszystkich uczestników ówczesnej sceny politycznej oraz środowiska społeczne.

Odnosząc się jednak do konkretnych propozycji zawartych w projekcie ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, biorąc pod uwagę aspekty prawne istotne dla środowiska lekarskiego, Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie zwraca uwagę, iż:
1) zgodnie z projektowanymi przepisami, świadczeniodawca byłby obowiązany do publicznego udostępniania listy imion i nazwisk wszystkich lekarzy współpracujących ze świadczeniodawcą, którzy powołują się na tzw. klauzulę sumienia odmawiają udzielania świadczeń zdrowotnych związanych
z przerywaniem ciąży. Lista miałaby być udostępniana kobiecie na jej indywidualne żądanie, jak również obowiązkowo zgłoszona do Narodowego Funduszu Zdrowia i opublikowana w BIP.
Zaproponowane rozwiązanie Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie opiniuje negatywnie, bowiem godzi ono w konstytucyjną normę zakazu zobowiązywania kogokolwiek przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania  (art. 53 ust.7 Konstytucji).
2) zmiana art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty poprzez dodanie ust. 2 i 3 ograniczyłaby uprawnienie lekarza do powołania się na klauzulę sumienia, bowiem prawo to nie dotyczyłoby prawa lekarza do odmowy świadczeń zdrowotnych oraz odmowy udzielenia informacji w zakresie zapobiegania ciąży oraz badań prenatalnych, a lekarz mógłby skorzystać z prawa klauzuli sumienia, pod warunkiem, że zgłosił to na piśmie w każdym podmiocie leczniczym lub do każdego świadczeniodawcy, z którym współpracuje, oraz do organu, który prowadzi rejestr indywidualnych praktyk lekarskich.
Powyższą propozycję Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie ocenia negatywnie, jako godzącą
w konstytucyjne prawa każdego człowieka do wolności sumienia i religii (art. 53 ust. 1 Konstytucji) oraz zakazu zobowiązywania kogokolwiek przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania (art. 53 ust.7 Konstytucji).
    

 

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej   Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie   w Szczecinie
dr n. med. Marleta Zienkiewicz   dr n. med. Magda Wiśniewska